Ne Başlık Koyacağımı Bilemedim! Okuyun Kendi Başlığınızı Siz Koyun.

Bugün sizlere ne suyu anlatacağım ne toprağı. Ne iklimden bahsetmek istiyorum ne de başka bir şeyden. Huzurun olmadığı bir memlekette ne doğa huzur bulur ne de çevre.

Bugün tüm Türkiyede 70 milyonun bağrına bir ateş düştü. 26 Vatan evladı 30 yıldır bitmeyen terör belası yüzünden gencecik yaşta şehit oldular. Onlar şehit olup bu dünyadan göçtüler. Geride kalanlar?

PKK, ne istiyor?

Bu ülkede geçmişte, birçok hata yapıldı. Ama bir Türk hiçbir zaman bir Kürde düşmanlık etmedi, etmez. Hiçbir Türk aile Kürt komşusuna hor bakmadı bakmaz. Kürtlerin çok büyük bir çoğunluğu için de durum böyledir. Yıllarca hükümetlerin izlediği yanlış politikalar yüzünden, PKK hep yandaş toplayabildi, dağlara çıkartabildi. Doğru Doğu illerimizde iş yoktu aş yoktu ama Denizli’nin Çankırı’nın köylerinde de iş yoktu aş yoktu! Kimsenin farkında olmadığı veya farkında olup görmezden geldiği çok büyük bir yatırım yapıldı Güney Doğu’ya: Bütün Türkiye 1970 yılından beri yemedi içmedi. Topladığı her kuruş verginin önemli bir kısmını GAP projesine yatırdı. PKK, traktör yaktı, mühendisleri öldürdü ama yine de GAP projesini yok edemedi. Artık tam GAP’tan faydalanma zamanı geldiğinde terör belası bölge ekonomisine engel oluturmaya başladı. Güneydoğuda yapılan bu büyük projeyi görmezden gelebilir miyiz?

Şu anda ister bu hükümeti beğenelim ister beğenemeyelim (ki ben beğenmeyenlerdenim!) yeni ve sivil bir anayasa yapmak için girişimlerin başladığı bugünlerde bu saldırılar çok düşündürücüdür. Birileri, Türkiye’de barış olsun istemiyor. Bu coğrafyanın huzura kavuşmasını istemiyor. Bu birileri, her fırsatı kullanıyor. Irak’ta, Afganistan’da, İran’da, kısacası Orta Doğu’da ve dünyanın pek çok bölgesinde bu tür oyunlara hep tanık olduk. Tanık olmadıksa da tarih kitaplarında okuduk.

 Giden geri gelmiyor. İnsan yaradılanlar içinde en yüksek mertebede olan bir varlık ise eğer, gelin sadece buna saygı duyun. Türkiye’de önemli olan Kürt vatandaşlarımızın bu saldırılara ve PKK’ya vereceği tepkidir. PKK, Kürt vatandaşlarımıza hizmet etmiyor. Yukarda bahsettiğim birilerine hizmet ediyor. Umarım Kürt vatandaşlarımız bu gerçeği görürler. Kısa bir süre önce Türkiye’ye dönen Kürt lider Sayın Kemal Burkay bakın ne diyor: PKK, bu saldırılarla demokrasi sürecini baltalıyor! BDP’ye ve Kürt vatandaşlkarımıza sesleniyorum. Terör örgütünü destekleyerek sadece kan ve göz yaşı akıtılmasına yardımcı olursunuz. Bir insan hem demokrat hem de terör yanlısı olamaz. Bu çelişkiyi görün. Hiçbir hükümet terör ögütüyle veya onu destekleyenlerle masaya oturmaz. Terörü lanetleyen barış yanlısı insanlarla masaya oturur sadece.

Giden geri gelmiyor demiştik. Evet, aşağıdaki küçük kızın ağabeyi geri gelmeyecek ama daha kaç küçük kız böyle ağabeyinin ardından ağlamalı? Dana kaç ana baba, eş, nişanlı karalara bürünmeli? Sessiz çoğunluğun sesini yükseltme zamanı gelmedi mi? Bu sorun Türk, Kürt aklı selim sahibi insanlar bir araya gelip seslerini yükseltmeden çözülebilir mi?

Reklamlar
  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: