Yıkıntının Karanlığından Bir Umut Kırıntısı

Gazete başlıklarına bakıyorum:

Hilal Altınkaynak Sadece 13 yaşında Depremin en fazla hasara neden olduğu Van’ın Erciş İlçesi’nde yaklaşık 25 saat sonra sağ olarak kurtarıldı. Henüz gençlik yıllarına yeni adım atmış, okuyacak, evlenecek, çoluk çocuk ve torun sahibi olacak uzun ve huzurlu bir yaşam sürecek…

Yıkıntılar arasından kurtarılan 13 yaşındaki Hilal, ölümün karanlık yüzünden yaşamın aydınlığına geçerken kurtarıcılarına müteşekkir gülümsüyor ve sanki bizlere “Yaşamın kutsal olduğu gerçeğini ve hiçbir nedenle kimsenin zamansız ölümünün doğru olmayacağını bir kez daha anımsatıyordu.” Zamansız bu yaşamdan göçen şehitlerimizin ruhları şad olsun!

Milyonlar şehitlerimiz için yürüdü. 24 yiğit askerimiz vatanları için can verdi. Hayallerini yaşayamadan; sevdiklerini, çocuklarını, torunlarını doyasıya sevemeden, huzurlu bir yaşlılık dönemi geçirmeden normal yaşamlarının daha ilk yarısını bitiremeden hunharca katledilen şehitlerimiz… Onlar bu terör enkazının altından sağ çıkamadılar. Vatan varoldukça hep yaşayacaklar.  

Yardımlar Türkiyenin dört bir köşesinden Van’a akıyor. Edirne, Istanbul, Çanakkale, Antalya, Sakarya, Çorum, İzmir, Ankara acıları bir nebze dindirebilmek için seferber.  

Şişli Belediyesi 1000 aileyi bir yıl misafir edecek.

Üç gün önceki öfke dolu sözler kulaklarımda çınlıyor. “Kandile Bayrak dikelim.” Ordu 22 taburla ve Cumhurbaşkanı’nın “intikamımız bin misli olacak” düşüncesiyle K. Irak’a girdi.  Van depreminin etkisi var mı bilemem ama ordu K. Irak’tan bugün dönerken, insanların içindeki öfke, yavaş yavaş acıma ve kardeşliğe; hınç ve intikam, yaşama tutunma ve merhamete dönüşüyor gibi. Bu çok doğal ve insan olmanın gereğidir.   

Felaketler üst üste geldi. İlk felaket için savaş çığlıklarıyla intikam naraları atılırken, ikinci felaket doğanın acımasız güçlerinden geldi. Bunu önleyemiyoruz ama en azından yaraları sarabiliriz. Ve 13 yaşında yaşama yeniden dönen Hilal bu gülümsemesi ile bunları en iyi biçimde anlatıyor. Hilal yaşama yeniden “merhaba” dedi. Bakalım terörü ve terörizmi kayıtsız şartsız destekleyenler bundan ders alabilecekler mi? Onlar da yaşama “merhaba” diyebilecekler mi?   

Düşünürseniz, sanki Türkiye bu terör belası nedeniyle bir yıkıntının altında kalmış gibi. Ülkemiz terör yıkıntısının karanlığından aydınlığa, umuda “merhaba” diyebilecek mi? 

Halkımız bu felaketler karşısında da sağduyusunu korumuş ve cefakarlığını göstermiştir. Tam sayıyı bilmesem de arama kurtarma ekiplerinin şu ana kadar onlarca kişi kurtardığını biliyorum. Sadece Erciş’te 25 kişi sağ olarak kurtarıldı. Türkiye’nin her yerinden yardımlar yağıyor.

Daha yapılacak çok şey var. Önümüz kış ve soğuk. Bölgede iklim acımasız. Bir an önce barınma sorununun çözümlenmesi gerekiyor.

Zaman Van’daki dikili Türk Bayrağının anlamını ele güne gösterme zamanıdır. Zaman tüm yıkıntıları ortadan kaldırıp yeniden inşa etme ve önümüzdeki soğuk ve zorlu kışa Türkü, Kürdü el birliğiyle göğüs germe zamanıdır. Zaman, kendini karşındakinin yerine koyma zamanıdır.  Zaman, küçük Hilal gibi, aydınlığa hep birlikte “merhaba” diyebilme zamanıdır.  

Hoş geldin Hilal. Umarım Anneni ve kardeşlerini de kurtarabiliriz.

Reklamlar
  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: