Cumhuriyet Feneri’ni Yaktım Artık İptal Edemem

19 Ekim 2011 Çukurca’da 24 Cumhuriyet eri şehit edildi.

23 Ekim 2011 Van’da 7,2 şiddetinde deprem oldu. Yüzlerce vatandaşımızı yitirdik ve acılıyız. Depremin hemen ardından Türk Milleti büyük bir birlik ve beraberlik ruhuyla yurdun dört köşesinde yardım kampanyaları başlattı. Yüzüğünü, arabasını satanlar, yetim bebeleri emzirmek isteyenler…. Tam anlamıyla tek vücut olduk.

28 Ekim 2011 Cumhuriyet Bayramı törenleri iptal edildi.

Bu şaka gibi bir şey olmalı. Bir devlet 88. kuruluş yıldönümü törenlerini nasıl iptal edebilir? Halbuki bu yıl Cumhuriyet Bayramına, törenlerine her yıl olduğundan daha fazla ihtiyacımız vardı. Özellikle 24 şehidimizin ve bir milletin en önemli özelliklerinden biri olan acılar ve felaketler karşısında birleşme duygusunun doruğa çıktığı bir doğal felaket olayının ardından en çok Atamızın kurmuş olduğu bu Cumhuriyet’in her türlü olumsuzluğa rağmen hala sapasağlam ayakta olduğunu göstermek için bu yılki törenleri daha bir coşkuyla kutlamamız gerekirken, iptal etmesi Türkiye Cumhuriyeti hükümetine hiç yakışmadı.

1917 Bolşevik devriminden sonra kurulan Sovyetler Birliği 80 yılını bile doldurmadan geçen yüzyılın son onyılında çökmüşken, daha yakın tarihlerde Yugoslavya parça parça olmuş; Çekoslovakya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’ya bölünmüşken; Küreselleşme, ulusal devletler üzerinden silindir gibi geçerek global pazarı genişletirken; Arap Baharı yine küreselleşmenin pazar yaratma ilkesine uygun biçimde, diktatörlüklere son vererek islami rejim veya demokrasi adı altında kendisine uygun kukla hükümetler yaratırken; Türkiye Cumhuriyeti, tüm azınlıklarıyla birlikte ve 30 yıldır AB ve ABD’nin de desteğiyle bu ülkeyi bölmeyi başaramamış bir terör örgütünün her türlü saldırılarına da cesaretle göğüs gererek bir özgürlük anıtı gibi ayakta kalmayı başarmıştır.

Hiç kimsenin kuşkusu olmasın Türkiye Cumhuriyeti, her türlü yasağı her türlü musibeti aşacak güçtedir. Muhtaç olduğu kudret, Van’da “Devletimiz Sağolsun” diyen vatandaşlarının ve her türlü iptale rağmen bugün anıtlara gidip çiçek koyup saygı duruşunda bulunacak ve Demokratik Cumhuriyet rejiminin ülkemiz için yararlarını ve padişahlık, krallık, monarşi, diktatörlük rejimlerinden farklarını ve üstünlüklerini çocuklarına anlatacak ana ve babaların yüreklerinde mevcuttur ve aşağıdaki Cumhuriyet Feneri gibi hiç sönmeyecektir!

Bugün kırlara gidin, şehir merkezlerinde anıtlara gidin. Saygı duruşunda bulunun, Atatürk’e ve silah arkadaşlarına ve tüm şehitlerimize dua edin. Birbirinizin Bayramını kutlayın. En önemlisi çocuklarınıza Kurtuluş Savaşını, ulusal bağımsızlığı anlatın.

Atatürk ve Silah Arkadaşları’nın Cumhuriyet ilan edildiği gece yaktıkları feneri ben de bu gece yaktım artık iptal edemem. Umarım bu Fener 88 yıl önce Padişahlık’tan yeni kurtulmuş kendi fakir gönlü zengin bu milleti aydınlattığı gibi, bugün de Anadolu ve Trakya’da gönlü bu millet ve bu vatan için çarpan Kürdüyle, Türküyle, Çerkeziyle, Lazıyla, Abazasıyla Türk Milleti’nin yolunu aydınlatır.  Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun.

Reklamlar
  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: