Yeni bir yıl, yeni bir umut…

Yeni bir yıl…

Yeni bir sayfa…

Yeni bir umut…

Mümkün mü? Olabilir mi? Neden olmasın?

Yeter ki isteyin…

Türkiye dünyanın 16. büyük ekonomisi konumuna geldi. Hükümet’in bir sürü yıldızlı projesi mevcut. Istanbul’u genişletme projesi, ikinci boğaz projesi, Istanbul – İzmir arası hızlı tren projesi, Çanakkale boğazı köprüsü….

Hızlanıyoruz, metropolleri olabildiğince büyütüyoruz. Bir taraftan büyüyoruz. Sağolsun Başbakanımız en az 3 çocuk yapın diye buyurdu ve bu yüzden nüfusumuz da hızla artıyor. Allah rızkını verir nasıl olsa… Konut TOKİ’den bedavaya yakın, arazi derseniz yakında orman arazileri mimara açılacak nasıl olsa… Yiyecek derseniz, sağolsun GDO’lu tohumların kullanımına izin verildi. Artık bol bol GDO’lu süt, yumurta, et yiyeceğiz. Bize birşey olmaz nasıl olsa…

Allaha çok şükür mü diyeceğiz?

Hayır diyemeyiz çünkü Allah GDO’yu yaratmadı; GDO insan eliyle yaratıldı. Ama müslümanlar GDO içeren besinlerle oruç tutacak ve iftar yapacaklar. Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuda neden görüş bildirmiyor? Yoksa bildirdi mi? Sevaptır mı dedi?

Sahi GDO’lu yemlerin ithaline neden izin verilmişti?

Daha ucuz muydu?

Hayır.

Daha mı fazla besin içeriyordu?

Hayır

Daha sağlıklıydı değil mi?

Ona da hayır, hayır, hayır…

Lütfen biri bana nedenini anlatsın ama bir gün GDO’lu tarıma da izin verilince tohumları, gübreleri, tarımsal ilaçları GDO’lu tohumu satan firmadan almak zorunda kalacağız demesin lütfen.    

Büyümenin en önemli girdisi enerjidir. Fabrikalar, çarklar enerji ister, hammadde ister, bunları adeta yutar, aç bir kurt gibi tüketir. Bunları tükettiğinde ise, geri kalan posasını çıkarıp doğaya atar ve doğayı harap eder. Dereleri, gölleri, denizleri, atmosferi, toprağı kirletir. Baş döndürecek bir hızda büyürken genellikle harcı-alem ürünler üretildiğinden (yüksek katma değerli yüksek teknoloji ürünü olmayan ürünler) çıkan atıkların ne olacağına pek kimse aldırmaz. (Bunun en “güzel” örneğini Çin’de görüyoruz). Bu gelişmiş teknolojilere kimse kafa yormaz. Sürdürülemez büyüme ancak koptuğu yere kadar gider. Kopunca da artık çok geçtir ve geri dönüş çok zordur.

Türkiye de “gelişmiş” ülkeleri örnek alarak, başdöndürücü hızda büyürken nükleer santral kurmaya karar verdi. Teknolojiyi, Çernobil’in mimarı Ruslardan alacağız. Helal olsun size. Dünya’da en fazla güneş alan ülkelerden biri olan ülkemizde Güneş Enerjisi desteklenmiyor. Nedeni de, yurtdışına ilk yatırım maliyeti olarak çok para gidecek korkusu. Peki, her ilde mantar gibi açılan üniversitelerin hangisinde güneşten elektrik üretecek panel araştırması için bir proje yapılıyor? Hiçbirinde.

Peki enerji konusunda son bir soru daha soralım. Fabrikaların bacalarından bu kadar karbondioksit gazı çıkıyor. Bu karbondioksit gazı kullanılarak yosun üretilebilir ve yosundan da biyoyakıt üretilir. Bu çalışmalar gelişmiş ülkelerde hızla yürütülüyor. Türkiye’de? Havaya bol bol laf ve karbondioksit atıyoruz. Petrol bulacağız diye durmadan çırpınırdı Karadeniz türküsü eşliğinde Karadeniz’i karıştırıyoruz. Bulacağın petrol fosil yakıt ve birgün insanlığı boğacak ve yok edecek. Neden atmosferdeki fazlalık karbondiksidi azaltacak bir şeyler yapmıyorsun? Hele hele bunu yaparken yakıt da üretebilecek isen.

Gıdanız GDO’ya,

Enerjiniz, taşıma petrole, doğal gaza, kömüre, nükleere, HES’e

Tarımınız kimyasallara,

Çiftçiniz yabancı şirket tohumlarına

Toprağınız yabancı şirketlerin gübrelerine

Bitkileriniz yabancı şirketlerin pestisitlerine

İletişiminiz Vodafon’a emanetken,

Dünyanın en büyük ekonomisi de olsanız, adam olamamışsınızdır. Ama olsun, eğitimde din dersi sorununu aştık, yüksek öğretimde katsayıları eşitledik, üniversitede artık genç kızlarımız türban takabilecek, generallerimiz öyle zırt pırt demeç veremeyecek, Hocamız yakında ABD’den gelebilecek, Başbakanımız ulemaya danışabilecek.

Yeni bir yıl…

Yeni bir sayfa…

Yeni bir umut…

Mümkün mü? Olabilir mi? Neden olmasın?

Yeter ki isteyin…

Yeni yılınız kutlu olsun!

Reklamlar
  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: