Fasulye

Image

 

Fasulye sarmaşık bir bitkidir. Fasulye, sarılma konusunda seçici değildir. Sevecendir. Herkesi sever, her şeye sarılır. Tahta, metal veya plastik diye ayrım yapmaz. Yanında uzun süre kıpırdamadan dikilseniz, sevgisini sizden de esirgemez.

Fasulyenin sevgisi anlayanadır. Kimileri bu sevgiden anlamaz, ya da bu sevgi onlara sıkıcı gelir. Onlar bu sevgiyi yanlış yorumlarlar ve fasulye bitkisi dolaşmış diye telaşa kapılırlar, onlara göre bu dolaşma düzensizliktir,  beladır. Hemen düzeltilmelidir. Fasulyenin kıvrımlı sarımları onları rahatsız eder. Bu tiplerin masaları, evleri, odaları hep düzenlidir. Çekmecelerin de çorapları da rahatsız edecek kadar cetvelle çizilmiş gibi aynı hizada durur. Bu tipler, yaşamlarının büyüjk bir kısmını eşyalarını, çevrelerini hizaya sokmakla geçirirler. Yapamadıklarında da çok rahatsız olur ve hatta ruhsal bunalıma girerler. Bu tiplerin çevreleri, yaşadıkları ortamlar sürekli düzenli olmasına rağmen, işleri ve iç dünyaları fasulyenin sarılma şekli gibi hep karışıktır. Hatta, buradan hareketle bazıları “Bu fasulye 7,5 lira hem hem kaynasın hem oynasın / İki çatal bir de kaşık / İşlerimiz hep dolaşık” diyerek kendi işlerinin dolaşıklığını şarkı söylerken bile fasulyenin sınırsız sarmalama gücüne ve kaynarken gösterdiği gelişigüzel hareketlere bağlamışlardır.     

Fasulyenin bir kurusu olur ki damaklara lezzet. Gidin Anadolu’da gezin her yerin kuru fasulyesi en güzelidir. Adeta kasabalar, kentler bir kuru fasulye yarışındadır. Dünyada, başka hiçbir iki bitki yoktur ki meyveleri bu kadar birbirine yakışsın. Evet, fasulye ve pirinçten bahsediyorum ya da daha özel olarak kuru fasulye pilavdan. Yanında yoğurt veya turşuyu unutmayın. Üzerine de şöyle bolca kırmızı pul biber. Ama ille de yanında kırmızı kuru soğan. Ehh taze soğan da idare eder tabii ki. Kuru fasulye nedendir bilinmez ama ertesi gün ısıtılınca daha lezzetlidir. Kuru fasulyenin nasıl ve ne ile yenileceği bir kültür sorunudur.  İngilizler şeker katıp kızarmış ekmek üzerinde kahvaltı dahil her öğünde yiyebilirlerken, biz Türkler kültürümüze yakışır biçimde ya ekmeği banarak ya da pilavla kaşıklayarak mideye indiririz. Pul biber, turşu da kültürün parçalarındandır.    

Fasulye uyumludur. Haşlanmış yumurtaya, soğana, maydanoza, domatese hayır demez. Ortaya enfes bir piyaz çıkar. Üzerine bol zeytinyağı ve bir kaşık dolusu sirke dökün. Piyazı herkes yemez. Bilenler bilirler piyazın tadını ızgara köftenin yanında.

Fasulye bir zamanlar yoksul yemeğiydi. Ama artık yerini bulgur ekmeğe bıraktı onu da alabilenlere…  

Ben fasulyeden çok şey öğrendim. İlkokulda bir torba fasulye ile giderdim her gün okula. Bizim zamanımızda sayı sayma ve harf yazma hep onun marifetiydi. Fasulyenin sayıları, harfleri; Marshall yardımı süt tozu ve hamursuz molası ile bölünürdü hep. Ne tezat bir memlekettik, gıdaların şahı fasulye ile sayıları harfleri öğreniyor; ABD’linin kuruttuğu sütü, yolladığı hamursuz denilen basbayağı hamuru beslenelim diye yiyiyorduk. Sahi biz hep tarım ülkesi değil miydik? Öyleyse, neden aldık bu yardımı. Buğday da süt de bizde yok muydu yoksa? Yoksa, vardı da çocuklara yedirmeyi biz mi bilmiyorduk? Şimdi bazılarının aklına geldi ama bu defa da çocuklara “alerji” yaptı süt.   

Herkes en az bir kez işitmiştir hayatında “fasulyenin faydalarını. Eğer işitmedinizse, biz de gelelim şimdi fasulyenin faydalarına. Bu yazıyı neden yazdım. Kuru fasulyeyi çok sevdiğim doğrudur ama fasulyeden bu kadar name çıkartmamın amacı sadece fasulyenin faydalarında saklı değil tabii ki. Ama siz ezici çoğunluk bırakın fasulyenin asıl faydalarını da, en iyisi “Halimem yandan yandan severim seni candan” şarkısını söyleyin, göbek atın. Nasıl olsa, evinize fasulye, pirinç torba ile geliyor. Gelmeyenler ne mi yapsın? Gelenlere yemeğe misafirliğe gitsin. Ne de olsa millet olarak misafirperverizdir.   

Reklamlar
  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: